Amerikan Servis Türleri

Bugün tüm dünyada kullanılan restaruant hizmetlerindeki servis türünün kaynağı ABD dir. Amerika’da bu sunum American Food&Beverage Service Style olarak adlandırılmaktadır. Amerikan servisinin temeli (İng: Cover)‘’Kuver’’ dir. Kuver; servis tabağı, çatal- kaşık- bıçak takımları, özel yemek takımları, bardaklar, peçetelerin düzenli ve eksiksiz bir şekilde, her konuk için hazırlanmış şeklidir. Kuver düzgün bir şekilde yerleştirilmeli ve kuver için belirli bir alan ayrılmalıdır. Sistemli ve düzenli yapılan kuver sonrası servis faaliyetinde mükemmeli yakalamak mümkündür.

Amerikan Servis Kuveri

Amerikan servisi önceleri Amerika, Kanada ve bazı Amerika Kıtasındaki restaurant ve evlerde uygulanmakta iken gelişen iletişim sayesinde İkinci Dünya savaşından sonra da Avrupa ve Asya’ya da yayılmıştır. Kuverin uygulanmasında yetenekli ve bilgili personele ihtiyaç olamaması ve zamandan  tasarruf sağlanması nedeniyle en bilinen ve kullanışlı servis türüdür.

Klasik Amerikan kuveri restoranın özelliğine göre değişiklikler göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Alakart Kuvert söylenebilir. Aradaki fark servis tabağı yerine kumaş peçete kullanılmasıdır. İçecek ikramında konuğa kahve içip içmeyeceği, içecekse kahve fincanı ile  kuver tamamlama yapılır. Yemekle birlikte kahve servis edilir.

Amerikan Servis Türlerinin Avantajları

Amerikan servisinin mükemmel ve şık olası için izlenecek bazı yöntemler vardır ve bu yöntemler uygulanması halinde kusursuz bir sunum elde edilir. Sıralayacak olursak;

-Öncelikle Amerikan servisinin usulünde masa üzerinde masa örtüsü, tabak yerine ise Amerikan peçete kullanılır. Bazı işletmelerde masa örtüsü yerine cilalı ve ahşap masa üzerine açılan Amerikan peçetesi kullanıldığı görülür. Bu uygulama maliyetlerin azaltılması ve  temizlik açısından tercih edilen ve günümüzde uygulanan bir kuver hazırlama usulüdür.

-Amerikan servisi (özellikle ana yemekler) bir komi ve masaya servis yapmak için işinde uzman bir personel tarafından gerçekleştirilir.

-Tabaklar yerleştirilmeden ve masa düzeni kurulmadan önce yemek boyunca masada kalması gereken çatal-bıçak ve kaşık takımları konulur. 

-Geleneksel bir Amerikan servisinde bıçaklar keskin yönü içeri bakacak şekilde çatal ve kaşıklarda tabağın solunda ve sağında olacak şekilde konulur.

-Ekmek sepeti tabağın ön tarafında bulunur. Tatlı kaşık ve bıçakları da yemek tabağının ön tarafında ekmek sepeti hizasında bulunur.

-İçecekler için hazırlanan bardaklarda misafirin sağ tarafında tatlı kaşık-bıçakları hizasında bulunur.

-Akşam yemekleri için masa düzeninde en az 15 parça en fazla 25 parça yemek takımı kullanılır. 

-.Ekmek tabağı normalde çatalın solunda dururken bu serviste çatalın hemen önünde durmaktadır. Amerikan servisinde servis edilecek yemek önceden belli olduğu için kuver ona göre hazırlanır.(Yemek tabakları-çorba kaseleri-tatlı tabakları yemeğe göre yerleştirilir)

-Tabaklar sol el üzerine yerleştirilen tepsiler vasıtasıyla taşınır. Tepsi ve tepsi ayağı sol elde taşınır. Tepsi ayağı masanın uygun bir yerine konulur .Tepsi üzerine yerleştirilir. Buradan servis sırasına göre konuklara tabaklar üstleri açılarak servis edilir. Servis bittikten sonra tepsi ve tepsi ayağı masanın yanından kaldırılır.

- Servis başladığı zaman görevliler, sadece yemek ve içki servisiyle uğraşırlar. Kuver hazırlamak için zaman kaybetmezler. 

- Amerikan servisinde birer porsiyon halinde tabağa hazırlanan yiyecek konuğun sol tarafından servis edilir. Görevli sol el ile servis yapar. Tabaklar daha önceden hazırlandığı için servis görevlisinin sunumunu kolaylaştırır. 

-İçecekler, tereyağı, salatalar ve mezeler ise misafirin sağ tarafından sağ elle servis yapılır.

-Tabaklar, işletmenin standartlarına göre açık ve özel kaplarla kapatılarak servis edilir.

- Amerikan servisinde konuk masaya oturduktan sonra kapalı olan bardak çevrilerek buzlu su servisi yapılır.

- Genellikle akşam yemeklerinde de tereyağ ve kızarmış ekmek servisi yapılır. Yemek tabakları önceden garnitür ve soslarıyla birlikte mutfak personeli tarafından hazırlanır. 

-Tabakların sıcaklığını muhafaza etmesi ve taşıma kolaylığı açısından restoranların kalite düzeyine göre yemek kapakları kullanılır. 

-Yemek bittikten sonra görevliler tarafından tabaklar misafirlerin sağ tarafından toplanır ve tamamen boşaltıldıktan sonra masa temizlenir. Yemek esnasında kesinlikle boş tabaklar toplanmaz.

Amerikan Servis Türleri, Amerikan Servis Nedir, amerikan servis modelleri, amerikan servis seti

Mükemmel Sunum

Genel olarak belirtilen hususların uygulanması, kusursuz bir sunum yapılmasına ve misafirin son derece mutlu olarak ayrılmasına sebep olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki; sunumla birlikte misafirin takdirini kazandıracak olan çalışanların ve işletme sahibinin nezaketi ve titizliğidir.

PVC Amerikan Servis Baskı

Restoran ve Cafe lerin yoğun olarak tercih ettiği, plastik (pvc) olması sebebi ile uzun ömürlü, pratik ve temizlemesi kolay bir üründür.

Tek Kullanımlık Kullan At Amerikan Servis 

•  Tek Kullanımlık Servis Örtüsü; %100 selüloz ve polietilenden üretilmiştir.

•  Çift katmanlıdır. Alt katmanı polietilen, üst katmanı selüloz kağıttır.

•  Sıvı geçirmez özelliktedir.

•  Yumuşak dokuludur.

•  Doğada kolayca çözünebilir.

•  Estetik görünüme sahiptir.

•  Pratik ve oldukça kullanışlıdır.

•  Ekonomiktir.

•  Laminasyonludur.

•  Perforelidir,kolayca koparılabilir.

Kağıt Amerikan Servis Baskı Hakkında

Temiz, pratik ve zaman kazandırıcı! Amerikan servislerin sahip olduğu bu özellikler, hem restoran ve kafelerin hem de evlerin sofralarında vazgeçilmez bir unsuru olmasını sağlıyor. Baskılı Amerikan servisleri sayesinde renk renk, çeşit çeşit tasarımlarla süslenen masalar, yemeklere renk katıyor. Sadece bununla da kalmıyor, masa üstünde biriken kırıntı ve lekelerin bir çırpıda temizlenmesine olanak sağlıyor.

Işık Reklam Whatsapp Numarası