Baby Shower Nedir?

Öncellikle kelime manası olarak “baby shower” terimi İngilizce’den direkt olarak çevirecek olursak “bebek banyosu” olarak çevirisini yapabiliriz. Ancak Türkçe’de kelimenin yüklediği mana bakımından “Yeni Doğan Partisi” olarak isimlendirilmektedir. Hatta bu terimde kullanılmamakta ve  toplumumuz tarafından direkt olarak “Baby Shower Partisi” olarak kullanılmaktadır. 

Aslında çok eskilere dayanmayan bir parti çeşidi olan baby shower 1940’lı yıllarda ortaya çıkmış 2000’li yıllardan sonra Amerika’da çok popüler hale gelmiş ve oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Amerikalıların her türlü aktiviteyi bir partiyle kutlamalarının buna etkisi büyüktür. Aslına bakarsanız tüm dünya kültürlerinde bebeklerin dünyaya gelişi kutlanır ve bebeklere hediyeler alınır. Genellikle bebek doğduktan sonra verilen hediyeler ülkemizde bir gelenektir. Türkiye’de bebek doğumdan sonra genelde çeyrek altın takmayanımız yoktur. Ancak bunu bir partiyle kutlama geleneğimiz yoktur. Son yıllarda ise özellikle yüksek sosyete kesiminde çok popüler olan ve Türkiye’de de çok yaygınlaşan baby shower giderek bir gelenek haline gelmeye başlamıştır. 

Baby Shower Partisi Neden Yapılır?

Baby Shower partisinin yapılma amacı aileye gelen yeni bir bebeğin getirdiği sorumluluk ve ekonomik yükün aile yakınları ve sevenleri tarafından hafifletilmesi amacı gütmektedir. Bebek bakımı gerçekten çok ciddi bir sorumluluktur ve bebek masrafları gün geçtikçe artmaktadır. İşte tam bu noktada yeni doğum yapan annenin ekonomik yükünü bir nebze olsun hafifletmek ve doğum sonrası oluşan stresi azaltmak için yapılmaktadır.
Bebek bakımı ağır bir yüktür ve bu yükün anne ve baba üzerinden alınması çok önemlidir. Tamda bu noktada baby shower partisi ile özellikle annenin rahatlatılması çevresinde sevdiklerine düşmektedir.

Baby Shower Partisi Ne Zaman Yapılır?

Zamanı ile ilgili kesin bir tarih olmamakla birlikte genelde doğumdan 4 ila 6 hafta önce yapılmaktadır. Her ne zaman olursa olsun bebeğin cinsiyetinin belli olmasından sonra yapılması en uygun zamandır. Bebeğin cinsiyetinin belli olması gelecek hediyelerin seçiminde doğal olarak çok önemlidir.

Baby shower partisinin erken yapılmasının avantajı ise annenin hamileliğinin ilk aylarında daha rahat olması ve parti verecek enerjisinin daha fazla olmasıdır. Sonuçta ilerleyen günlerde hamilelik sürecinin nasıl seyredeceğini bilemezsiniz. Eğer hamileliği çok ağır geçiyorsa doğumdan sonra bile parti düzenlenebilir. Aslına bakarsanız kendinizi ne zaman iyi hissediyorsanız ve ne zaman parti düzenlemek istiyorsanız o zaman yapabilirsiniz. Seçim tamamen sizin elinizde. 

Baby Shower Partisini Kim Düzenler, Organize Eder?

Baby Shower partisini kim organize eder sorusunun cevabı doğum yapacak anne değildir. Bu açıdan bakıldığında partiyi düzenlemek, organize etmek anne adayının ya aile bireylerinden biri ya da en yakın arkadaşlarından biridir. Ancak anne adayı kendisini iyi hissediyor ve sürecin bir parçası olmak istiyorsa o da partiyi organize edebilir.  Kendisini iyi hissetmiyorsa ve parti de vermek istiyorsa partiler konusunda en yetenekli bir aile bireyine veya yakın bir arkadaşından bunu yapmasını rica edebilir. Parti verecek kişi belirlendikten sonra yapılacaklar listesi hazırlamak ve parti hazırlığına başlamak gerekir.

Baby Shower Partisine Kimler Davet Edilir?

Her Baby Shower için konuk listesi farklıdır. Genellikle ebeveynlerin yakın aile üyeleri ve arkadaşları davet edilir. Fakat partiyi organize edenler, annenin bazı insanları konuk listesinden uzak tutmayı tercih edebileceğini akılda tutmalıdır. Davetiye göndermeden önce anneye misafir listesini sormak her zaman iyi bir fikirdir. 

Uzun bir süredir, Baby Shower partileri sadece bayanları kapsardı. Ancak son yıllarda Baby Shower partilerine erkeklerde katılmaktadır. Baby Shower planlarken davetiyelerinizde davet edeceğiniz bayan arkadaşlarınızın eşlerini de listeye ekleyebilirsiniz.  Karma bir parti düzenleyecekseniz hazırlık listesi buna göre değişecektir.

Baby Shower Partisi Nerede Düzenlenmelidir?

Baby Shower partisi düzenleyeceğiniz yerle ilgili olarak bu husus kaç kişinin davet edileceğine bağlıdır. Küçük bir kutlama yapacaksanız eviniz en iyi seçenekken eğer çok katılım istiyorsanız düğün/nişan salonu bile kiralayabilirsiniz. İsterseniz annenin yükünü azaltmak için kendi evinizde değil de arkadaşınızın veya aile bireyin evini de tercih edebilirsiniz. 7 veya 8 aylık hamile bir bayanın partiden sonra evi temizlemesi oldukça güç olacaktır. Bu akılda tutularak yer seçimi yapılmalıdır.

Son yıllarda havanın durumuna bağlı olarak dış mekânlarda da Baby shower düzenlenmektedir. Baby Shower etkinliği için Google’da arama yapıp çevrenizde bulunan çay bahçeleri, restoranlar, otelleri vb. yerleri araştırabilirsiniz.
Vereceğiniz partinin türü de çok önemli bol müzik ve dansın olmasını istediğiniz bir olsun istiyorsanız düğün/nişan salonları, restoranlar ve oteller idealdir. Daha sakin bir parti verecekseniz eviniz işinizi rahatlıkla görecektir.
Eğer ben hiçbir şey ile ilgilenmeyeyim diyorsanız Baby shower organizasyon firmalarından biri ile anlaşabilir tüm işleri bu firmaya yaptırabilirsiniz.

Baby Shower Partisi Nasıl Yapılır?

Annenin ne istediğine ve hissettiğine bağlı olarak planlamalar da buna bağlı olarak değişebilir. Baby shower planlarken akılda tutulması gereken en önemli şeylerden bazıları şunlardır:

Oyunlar: Annenin karnının ne kadar büyük olduğunu tahmin etmekten “Bebek bezini Tahmin Et” e kadar, misafirleri eğlendirecek birçok oyunlar var.  Google, eğlenceli baby shower oyunlarının bir listesini bulmanıza yardımcı olabilir.

Yemek: Herkesin katkıda bulunabileceği açık büfe seçebilirsiniz. Ya da tüm yiyecekleri siz hazırlayabilirsiniz.  Gideceğiniz işletmeye de bu işi bırakabilirsiniz. Bu yükü tamamıyla bütçenize bağlı olarak gideceğiniz Düğün/Nişan salonuna da yaptırabilirsiniz. Baby shower pastası da kesebilirsiniz.

İkram: Baby Shower partinizin abartılı olmasını istemiyorsanız sadece ikramlıklarla geçiştirebilirsiniz. Küçük ordövr tabakları hazırlayarak misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Basit içecekler hazırlayarak misafirlerinize ikram edebilirsiniz. 

Hediyeler: Genellikle ülkemizde çocukla ilgili hangi hediyelerin alınacağı tüm bayanlar tarafından bilinir. Ancak 2020 Baby Shower partilerinde biraz daha ilginç hediyeler alabilirsiniz. Genel olarak maddi değer taşıyan hediyeler alınmasında fayda var. Ailenin maddi imkanı yerinde ise daha ilgi çekici hediyeler düşünülebilir. Genel olarak çeyrek altın, para, bebek zıbınları, bebek elbiseleri, oyuncak, bebek bezi en çok tercih edilen hediyeler arasındadır. 
Dekorasyonlar: Dekorasyon fikirleri bulmak için internet elinizin altında istediğiniz kadar fikir bulabilir veya kendi baby Shower konseptinizi oluşturabilirsiniz.  Baby shower partilerinde kullanacağınız dekorasyonlar arasında Baby Shower afişleri, kokulu mumlar, masa üstü dekorasyonlar, basılı balonlar, Baby Shower masası,  Anne Köşesi (herkesin hediyesini koyduğu ve anneyle fotoğraf çektirdiği) oluşturabilirsiniz. Daha mükemmeliyetçi yaklaşırsanız dışarıdan bir fotoğrafçı ile anlaşabilirsiniz. 

Ankara Matbaa firması olan Matbaan Yanında Baby Shower ürün çeşitleri ile hizmetinizdedir. 

 

Işık Reklam Whatsapp Numarası